Czym jest bitcoin i kryptowaluty

Bitcoin jest to projekt niezależnego od nikogo pieniądza elektronicznego, który istnieje w internecie, jest stale ulepszany i modyfikowany przez społeczność programistów z całego świata z nim związaną. 

Ilość wszystkich bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów a każdy z nich podzielny do 8 miejsca po przecinku. 

Najmniejsza część bitcoina to Satoshi 0.00000001 od nazwy jego twórcy - Satoshi Nakamoto.

Można posiadać część bitcoin, który jest wart np. 10zł wtedy zapis będzie wyglądał na dzień dzisiejszy tak: 10 zł = 0.00040000 BTC lub 40 000 Satoshi.

Bitcoina nie można podrobić ponieważ działa on w sieci zwanej blockchain która swoim działaniem potwierdza wszelkie transakcje oraz stan poszczególnych kont.

Potwierdzeniami transakcji zajmują się tak zwani górnicy, jednak nie dosłownie. Chodzi o specjalne maszyny przystosowane do obliczeń, dzięki którym są w stanie zatwierdzać kolejne bloki. Otrzymują za to wynagrodzenie od sieci w postaci nowych Bitcoinów.

Wydobycie bitcoin to ogromny ogólnoświatowy wysiłek milionów takich maszyn na całym świecie. Każda z maszyn posiada kopię całego łańcucha bloków - blockchain, czyli wszystkich transakcji od początku działania, więc nie groźne są awarie pojedynczych maszyn.

Cały blockchain jest ogolnie dostępny dla każdego, możemy sprawdzić każdą transakcję w nim wykonaną, bitcoin nie jest więc wcale anonimowy. Blockchain można zobaczyć np. tu blockchain.com.

Gdy wysyłamy bitcoin do innej osoby poza wysyłaną kwotą płacimy również opłatę za transakcję tak zwane fee, opłata ta idzie dla górników. 

Obecnie jest już wykopanych ponad 17 milionów bitcoinów, im więcej wykopanych tym większa trudność kopania. Szacuje się za około 100 do 150 lat wykopane zostaną wszystkie, wtedy górnicy będą musieli się zadowolić jedynie opłatą od transakcji.

Bitcoin oraz inne kryptowaluty można zakupić na giełdach kryptowalut, listę najlepszych znajdziesz tutaj.

Zdecydowanie bardziej jednak lepiej iść w stronę wydobycia niż mieć nadzieję zarobienia na giełdzie, spekulanci na rynku kryptowalut potafią tam nieźle namieszać przez co wartość bitcoina jest dość zmienna.

Można również bitcoin trzymać na portfelu jako długoterminowa inwestycja, eksperci od rynku kryptowalut przewidują że cena za 1 bitcoin może wynieść nawet milion dolarów w ciągu kilku do kilkunastu lat.

Podsumowując Bitcoin to skomplikowany i genialny algorytm komputerowy, który zrewolucjonizuje ten świat w przyszłości.

Więcej na temat bitcoin oraz innych kryptowalut znajdziesz na przykład na stronie bitcoin-online.pl